Site Loader
insektpol

Karaczan prusak (Blatella germanica)

Występowanie Karaczanów: kraje azjatyckie, część Europy; w Polsce nieczęsto spotykany.

Wygląd: Wielkość samca od samicy nieco się różni. Samce osiągają wielkość od 10 do 12 mm, natomiast samice od 12 do 16 mm. Są ciemnożółte. Ich czułki sięgają do połowy ciała. Na tułowiu ma dwie czarne kreski. Na ostatnim segmencie dwa kolce. Zarówno samice jak i samce mają skrzydła.

Zasiedlenie: Występuje w domach, hotelach oraz różnych pomieszczeniach gastronomicznych na różnych piętrach budynków. W dzień nie wychodzą z tunelów. Żerują tylko w nocy. Zasiedlają tylko jedzenie, które jest bogate w białko.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Jaja składane są przez samice w specjalnie przygotowanych kokonach. Kokon ten jest przytwierdzony do odwłoka samicy aż do momentu wylęgnięcia się larw. Trwa to od 3 do 4 tygodni. Kiedy pierwsze larwy wylęgną się, samica zrzuca kokon. Dorosłe osobniki w temperaturze około 25°C żyją 8-9 miesięcy. Larwy linieją około 7 razy.

Informacje dodatkowe: Najlepsza temperatura na rozwój tych owadów to temperatura pokojowa. Im wyższa temperatura, tym larwy żyją krócej. Samica jest w stanie przeżyć bez pożywienia 40 dni, natomiast samiec tylko dwa tygodnie.

Szkody i ich zapobieganie: Są one nie tylko szkodnikami jedzenia, lecz także nosicielami mikroorganizmów chorobotwórczych, które w kontakcie z człowiekiem, mogą przysporzyć wiele uszkodzeń w jego zdrowiu.

 

TAGI: zwalczanie karaluchów, tępienie prusaków, insektpol, owady w kuchni,

Post Author: insektpol