Site Loader

Komar (Culicidae) tepienie

SONY DSC

Charakterystyka owada

W Europie najczęściej występującym gatunkiem komara jest komar brzęczący. Ma on duże przezroczyste skrzydła oraz dwie podłużne pręgi na żółtobrunatnym tułowiu. Innym pospolitym komarem jest Theobaldia annulata z białymi i brunatnymi pierścieniami na nogach oraz 3 – 5 brunatnymi plamami na skrzydłach. Komar ten składa swoje jaja wiosną w wodach stojących, głównie tych silnie zanieczyszczonych. Po 2 – 4 dniach wylęgają się larwy długości 8 mm, silnie owłosione.

Gatunki z rodzaju widliszek (Anopheles) są przenosicielami pierwotniaków wywołujących malarię. Występują one przez całe lato w stajniach i innych zabudowaniach. Ich rozwój odbywa się w zbiornikach czystej wody.

Występuje bardzo wiele gatunków komarów, w samej Polsce jest ich około 47. Najpopularniejszym komar występujący w Polsce to widliszek. Na szczęście komary, z którymi mamy do czynienia w Polsce nie przenoszą groźnych chorób, takich jak np. malaria.

Widliszki mają kolor brązowoszary. Są długości około 6-8mm. Na głowie znajduje się para dużych oczu oraz czułków. Czułki pokryte są długimi, gęstymi włoskami. Narząd gębowy komara jest typu kłująco-ssącego. Głównymi elementami tych narządów jest kłujka i głaszczki szczękowe. U samca narząd gębowy jest nieco bardziej przystosowany do pobierania tylko soków roślinnych. Głowa widliszków łączy się z tułowiem za pomocą cienkiej szyjki. Silnie zbudowany jest śródtułów, na którym znajduje się tarcza. Dalszą część ciała za tarczą pokrywa tarczka, która jest w tylnej części zaokrąglona, a na jej brzegu zewnętrznym możemy zauważyć liczne szczecinki. Z boku komar widliszek posiada trzy segmenty tułowiowe, które pokryte są łuskami. Na każdym z tych segmentów umiejscowiona jest para odnóży. Wąskie, długie skrzydła mają na swojej powierzchni cztery ciemne plamki znajdujące się u nasady rozwidleń głównych żyłek.

Rozwój

Jaja, larwy i poczwarki rozwijają się w wodzie. Głowa larwy zaopatrzona jest w parę czułków i aparat gębowy, którym zgarniają pokarm z powierzchni wody. Na głowie znajduje się para plamek ocznych. Tułów jest jednolity, a każdy segment tułowiowy ma włoski wyrastające do góry i pozwalające na równoległe utrzymanie się larwy na powierzchni wody. Odwłok larwy zbudowany jest z dziewięciu segmentów. Po czterech linieniach z larwy uwalnia się ruchliwa poczwarka. Odwłok poczwarki zaopatrzony jest w listki ułatwiające szybkie poruszanie się w wodzie. Poczwarka nie pobiera pokarmu.

Zapłodnione samice komarów po pobraniu krwi szukają miejsc zacisznych, gdzie trawią krew. Następnie w celu złożenia jaj kierują się do odpowiedniego zbiornika wodnego. Są to zbiorniki z czystą wodą stojącą, z dużą ilością roślin wytwarzających tlen. Na powierzchni wody składają kilkaset jaj. Każda samica może składać jaja wielokrotnie. Przed tym jednak samica musi pobrać krew, która jest niezbędna do wytworzenia jaj. Jaja wielkości 0,7-0,9 mm zaopatrzone są z boku w komory powietrzne. Dzięki komorom powietrznym jaja utrzymują się na powierzchni wody. Początkowo mają kolor jasny, ale z czasem ciemnieją. Z jaj wykluwają się larwy, które żywią się szczątkami roślinnymi i bakteriami. Rozwój następuje w temperaturze powyżej kilkunastu stopni Celsjusza w wodach czystych, z roślinami wodnymi, które chronią larwy przed drapieżnikami.

Dorosły owad wylęga się wewnątrz poczwarki po kilku dniach. Cały rozwój w okresie letnim trwa do czterech tygodni, a w porze chłodnej o dwa tygodnie dłużej.

W umiarkowanej strefie klimatycznej może się rozwinąć od trzech do czterech pokoleń w ciągu jednego sezonu.

Dorosłe komary zazwyczaj poszukują swoich żywicieli blisko miejsca wylęgu. Po nassaniu odkładają i gromadzą tłuszcz jako zabezpieczenie energetyczne na okres zimy. Atakowanie żywicieli przez widliszki następuje zawsze o zmierzchu, w nocy i o świcie. W okresie wiosny, kiedy komary są wygłodzone, pokłucia mają miejsce również w dzień.

Szkodliwość

Ślina komarów zawiera między innymi substancje drażniące wywołujące u ludzi odczyny alergiczne i świąd. W wyniku drapania skóry następują dość często wtórne infekcje. Larwy komarów wykrywa się w wodzie zaczerpniętej ze zbiornika. Dorosłe komary widliszki przybierają charakterystyczną pozycję, pozostając w spoczynku na sufitach, w mieszkaniach itp., gdzie w stosunku do powierzchni, na której siedzą, są pod kątem ok. 45 stopni.

Zwalczanie

W nocy i wieczorem w czasie snu ochronę dla ludzi stanowią moskitiery z tiulu nad łóżkami. Komary występujące w obfitości w pomieszczeniach dla zwierząt mogą być zwalczane różnymi insektycydami, zarówno pylistymi, jak też w postaci emulsji. Do zwalczania komarów w pomieszczeniach gospodarskich stosuje się różne związki chemiczne.

Postacie larwalne komarów zjadane są masowo przez larwy ważek i innych owadów oraz żaby i ryby.

TAGI: Odkomarzanie Warszawa, Insektpol, Zwalczanie komarów, tepienie komara, zamgławianie ulv, Zawacki Tomasz, Gazowanie, Komary Gdańsk, Firma ddd Olsztyn, dezynsekcja Toruń, opryski Działdowo, Malbork, metody na komary.

Post Author: insektpol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.