Omacnica sianowianka (Hypsopygia costalis F.)
Czym jest omacnica sianowianka ?
Omacnica sianowianka (Hypsopygia costalis F.) jest gatunkiem motyla zaliczanym do rodziny omacnicowatych.
Jak wygląda omacnica sianowianka ?
Omacnica sianowianka ma 17 milimetrów rozpiętości skrzydeł. Jej skrzydła mogą być amarantowo-szare, purpurowe lub szarawo-czerwone. Na przednich skrzydłach znajdują się dwie plamy o nieregularnym kształcie od których w poprzek skrzydeł biegną dwie zanikające linie. Tylne skrzydła są zaokrąglone, a ich barwa jest podobna do przednich z tym że nie posiadają one czarnych plam. Znajdują się n nich za to linie w kolorze ciemnożółtym.
Gdzie występuje omacnica sianowianka ?
Omacnica sianowianka najczęściej pojawia się w przyprawach, słomie, sianie i ziołach. W naturalnym środowisku omacnice sianowianki czasami pojawiają się w ptasich gniazdach. Omacnice sianowianki wyrządzają szkody w magazynach zbożowych.
Rozwój omacnicy sianowianki
Gąsienice omacnicy sianowianki maja do 17 milimetrów długości. Są jasnobrunatne z wyjątkiem czarnej lub brunatnej głowy. Żerowanie gąsienic omacnicy sianowianki odbywa się głównie w sianie. Przepoczwarzenie gąsienic następuje dopiero wiosną po przezimowaniu.
Osobniki dorosłe pojawiają się w ciągu roku dwukrotnie. Po raz pierwszy pojawiają się od maja do lipca, a po raz drugi od września do października.
Łacińskie nazwy omacnicy sianowianki
Omacnica sianowianka znana jest pod wieloma nazwami łacińskimi. Jej łacińskie nazwy to międzyinnymi: Hypsopygia aurotaenialis, Hypsopygia rubrocilialis, Phalaena costalis Fabricius, Pyralis hyllalis, Tortrix purpurana, Pyralis costali, Hypsopygia syriaca Zerny, Pyralis unipunctalis i Pyralis ustocilialis .