DERATYZACJA
Deratyzacja to unicestwienie wszystkich gryzoni takich jak myszy i szczury za pomocą specjalnych środków chemicznych. Są jednak również inne metody na zwalczanie szkodników, jednak mniej znane.
Zarówno szczury jak i myszy są nie tylko zwierzętami, które postrzegane są jako złe, ale przynoszą one także duże straty, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, w których przetrzymywane jest jedzenie np. magazyny. Są one nosicielami wielu chorób, przenoszą m.in. salmonellę czy toksoplazmozę. Jednak to tylko niektóre choroby.
Najprostszą metodą sprawdzenia, z jakim gryzoniem mamy do czynienia, jest zbadanie ich odchodów. Szczury mają znacznie większe odchody (około 5 mm) w stosunku do myszy (tylko 1 mm). W magazynach pojawienie się gryzoni również można zauważyć po uszkodzonym jedzeniu.
Zatem jak pozbyć się myszy? Jest wiele sposobów, bardziej bądź mniej znanych. Można je podzielić na dwie grupy:
- chemiczne- stosowane są wówczas środki chemiczne. Wadą tego typu walki z gryzoniami jest fakt, że można nie tylko zatruć szkodniki, ale także jedzenie. Dlatego też w dużych magazynach z jedzeniem częściej stosowaną metodą jest metoda niechemiczna, o której za chwilę. Sposoby chemicznego niwelowania gryzoni:
- rodentycydy ostre- stosowane tylko na myszy; polega na zmniejszeniu temperatury szkodnika, przez co doprowadza do hipotermii. Mysz umiera z powodu wyziębienia.
- antykoagulanty- działają przeciwzakrzepowo, co doprowadza do krwotoku wewnętrznego, po czym szkodnik umiera. Jest to metoda bezinwazyjna, ponieważ jego śmierć nie jest bolesna.
- rodentycydy ostre- stosowane tylko na myszy; polega na zmniejszeniu temperatury szkodnika, przez co doprowadza do hipotermii. Mysz umiera z powodu wyziębienia.
- niechemiczne- są całkowicie nie groźne dla ludzi. Metoda ta praktycznie nie posiada żadnych wad. Można wyróżnić kilka sposobów:
- pułapki na gryzonie- przynoszą szybkie efekty ponieważ gryzonie wpadając w nie, nie mają już powrotu ucieczki. Jest to metoda drastyczna, jednak skuteczna.
- sprawdzanie- najlepszym sposobem, aby nie dopuścić do rozmnożenia się gryzonie jest kontrola zastawionych pułapek. Jeżeli przez dłuższy okres czasu jest ona pusta, najprawdopodobniej w najbliższym otoczeniu nie ma gryzoni. Jeśli jednak takie się pojawią, należy jak najszybciej się ich pozbyć.
- lepy- na taki lep należy położyć kawałek jedzenia, co przyciągnie mysz. Ma on na tyle silny klej, że mysz nie będzie w stanie się od niej uwolnić. Jest to bardzo drastyczna metoda.
TAGI: Odszczurzanie, deratyzacja, szczury, Insektpol, myszy,